Małe kroki, wielka zmiana
- Zamień samochód na rower. Jest to bardziej ekologiczne i zdrowsze rozwiązanie.
- Segreguj śmieci. Ucz dzieci, aby nie wyrzucały śmieci w lasach, czy nad jeziorem lecz zabierały je ze sobą.
- Zamiast kupować foliowych jednorazowych toreb, zamień je na torby wielokrotnego użytku.
- Staraj się nie kupować zbyt często nowej odzieży. Wyprodukowanie nowej odzieży wiąże się z kosztem energetycznym oraz zużyciem dużej ilości wody. Kupuj ubrania wykonane z naturalnych materiałów np., z wełny, bawełny czy z lnu.
- Ogranicz kupowanie plastikowych rzeczy. Zamiast kupować wodę w plastikowej butelce pij wodę przegotowaną lub filtrowaną.
- Nie kupuj nowych rzeczy w przypadku kiedy stara się zepsuje. Postaraj się naprawić starą lub poszukaj osoby, która mogła by pomóc w jej naprawie.
- Oszczędzaj prąd. Staraj się wyłączać światło w miejscach, z których nie korzystasz, wyjmuj wtyczkę z gniazdka, wyłączaj sprzęty elektroniczne.
- Oszczędzaj wodę. Sprawdzaj czy kran został dobrze zakręcony, zrezygnuj ze zmywania ręcznego, gdyż takie mycie może zużyć nawet 60 litrów wody, zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby, wstawiaj zawsze pełną pralkę.
- Zamiast kupować nowe zabawki możesz wykonać je z opakowań po użytych produktach. Tworzenia takich zabawek kształtuje wyobraźnię i pobudza kreatywność.
- Edukuj innych. Dziel się swoją wiedzą, zachęcaj innych do podejmowania ekologicznych kroków, aby chronić środowisko, w którym żyjemy.
Szymkowska Gabriela kl. VIII.