W tym roku mija 80 lat od tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w latach 1941-1944, kiedy to ofiarami niemieckiej okupacji stało się wielu mieszkańców Wólki Waniewskiej i okolicznych wsi.
"Masowe mordy Niemiec stosował,
Jak kto nie wdział, to nie pojmował.
Bo jak świat istniał tego nie było,
W czterdziestym trzecim to się zdarzyło.
Bo siedział każdy mocno zgarbiony
I myślał z jakiej spadnie to strony.
Gospodarzom wszystko rabują,
Niemcy wjeżdżają i aresztują..."
Nasi przodkowie doświadczyli bestialstwa hitlerowskich wojsk. Najtragiczniejszy dzień miał miejsce 6 sierpnia 1944 roku. Tego dnia oddział SS wykrył kryjówkę mieszkańców i rozstrzelał na miejscu 96 osób. Wśród nich były:
🖤 23 osoby z Bokin
🖤 16 osób z Łupianki Starej
🖤 13 osób z Kowalewszczyzny
🖤 10 osób z Jeńk
🖤 7 osób z Waniewa
🖤 6 osób z Wólki Waniewskiej
🖤 6 osób z Łupianki Nowej.
Na miejscu zbrodni, w lesie koło Wólki Waniewskiej, postawiono obelisk upamiętniający ofiary niemieckiej okupacji.
W niedzielę, 4 sierpnia, na leśnej polanie licznie zgromadzili się bliscy oraz Ci, którzy chcieli oddać hołd niewinnie pomordowanym. Uroczystość odbyła się dzięki zaangażowaniu i wsparciu: Burmistrza Łap -Pana Krzysztofa Gołaszewskiego, Proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Bokinach - księdza Jana Szczubełka oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance Starej - Pani Alicji Skłodowskiej. O godzinie 11:00 przed obelisk uroczyście wprowadzono sztandary. Wartę honorową pełnili strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Jeńk i Łupianki Starej. Odprawiona została polowa Msza Święta wraz z Apelem Poległych. W programie uroczystości znalazły się również: występy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance Starej, przemówienia licznie zgromadzonych gości, wspomnienia ostatnich naocznych świadków tamtych strasznych wydarzeń. Następnie wspólnie odśpiewano pieśni patriotyczne, wśród których znalazła się Rota. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem upamiętniającym zamordowanych.
Uroczystość skłoniła zebranych do refleksji nad istotą patriotyzmu, poszanowania tradycji, pokoleniowej odpowiedzialności za historię oraz utwierdziła w przekonaniu, że w życiu nic nie jest nam dane raz na zawsze...
Cześć ich pamięci!