Uczniowie klasy III wzięli udział w pierwszych zajęciach pt." Nazywam się... Mikołaj Kopernik" z cyklu projektu czytelniczo- przyrodniczego "I Ty możesz zostać naukowcem ". Dzieci odgadły rebus kim będzie bohater pierwszych zajęć, wysłuchały fragmenty biografii Mikołaja Kopernika czytane przez panią bibliotekarz oraz obejrzały krótki film mówiący o tym jak ważne było odkrycie teorii heliocentrycznej przez polskiego astronoma. Dowiedziały się, że Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem ale i matematykiem, medykiem czy kanonikiem Ta wielką postać może być wzorem do naśladowania, warto poznawać tajniki wiedzy by osiągnąć w życiu sukces. Uczniowie poznali budowę wszechświatu, jego ogrom, ciała niebieskie, w szczególności zwrócając uwagę na Układ Słoneczny. Dopytywali czy możliwe jest życie na innych planetach. Sami określili jakie czynniki są potrzebne do życia i zgodnie stwierdzili, że w Układzie Słonecznym życie możliwe jest tylko na Ziemi. Obejrzeli książki dotyczące kosmosu dostępne w bibliotece, chętni uczniowie wypożyczyli je do domu.
"I Ty możesz zostać naukowcem"
- 3
"O uczuciach"
Uczniowie klasy III uczestniczyli w pierwszych zajęciach w ramach projektu czytelniczego "O uczuciach". Rozpoznawali iɓ nazywali różne emocje, następnie losując uczucie musieli je zaprezentować. Wspólnie z Panią bibliotekarz stwierdzili, że nie ma złych uczuć, że mamy prawo do odczuwania wszystkich emocji, także tych o zabarwieniu negatywnym. Trzeba tylko wiedzieć jak je odczuwać, by nie robić przy tym krzywdy sobie i i innym. Następnie pani bibliotekarz przeczytała dzieciom 2 rozdziały z książki M. Przewoźniaka i D. Drużki pt."10 uczuć. Wyprawa do świata emocji": "Co czuje, gdy sie cieszę?" oraz "Co czuję, gdy mnie coś zaskoczy?". Następnie dzieci opowiadały kiedy najczęściej czują radość i zaskoczenie, które może mieć pozytywne jak i negatywne zabarwienie oraz podzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z odczuwanymi emocjami.
6
APEL PATRIOTYCZNY W KOŚCIELE W WANIEWIE
- 1
Uczniowie naszej szkoły wystąpili w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Waniewie. Przedstawili montaż słowno - muzyczny "Bez wolności trudno żyć..." ukazujący dzieje naszej Ojczyzny w czasie zaborów i drogę do odzyskania wolności i niepodległości. Następnie spotkali się przy tablicy upamiętniającej Władysławę i Stanisława Krysiewiczów zamordowanych w 1943 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów i oddali hołd poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Jemy zdrowo !!!
W trosce o zdrowy styl życia, uczniowie klasy pierwszej podczas zajęć lekcyjnych wykonali koreczki i przygotowali kolorową sałatkę owocową według własnego pomysłu. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. W trakcje zajęcia wykorzystano sprzęt kuchenny z projektu „Laboratorium przyszłości”. Przyrządzanie koreczków i sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu. Kolorowa sałatka i koreczki smakowały wyśmienicie !!!
Pomoce dydaktyczne za elektrośmieci.
Szkoła Podstawowa w Łupiance Starej uzyskała za zebrany Zużyty Sprzęt Elektryczny i Energetyczny z programu „Moje miasto bez elektrośmieci” pomoce na zajęcia sportowe- piłki do koszykówki, oraz lektury szkolne.
Uczestnictwo w programie dało nam możliwość dbania o środowisko a przy okazji otrzymujemy w zamian pomoce naukowe.
Kampania edukacyjno-informacyjna o czerniaku.
Uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w lekcji poświęconej budowaniu
odpowiedzialnych, prozdrowotnych postaw dotyczących raka skóry-
CZERNIAKA.
Dzięki lekcji, uczniowie :
• nabędą umiejętności rozpoznania czerniaka ,
• nauczą się regularnego samobadania skóry,
• poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i
zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed
tym groźnym nowotworem.Informacji na temat złośliwego nowotworu skóry można uzyskać po
przeczytaniu ulotki( poniżej) lub na stronie:
"Bal Postaci z Bajek"
7 listopada Pippi Långstrump, zwana Pończoszanką, z okazji Dnia Postaci z Bajek zaprosiła wszystkie dzieci z przedszkola i klas I -III na bal. Dzieci przebrane za ulubione postaci z bajek brały udział w różnorodnych zabawach i ochoczo tańczyły w rytm muzyki. Chętnie pozowały do zdjęć, zamieniając się na chwilę w Kubusia Puchatka. Pani z biblioteki rozstrzygnęła konkurs na ulubioną postać z bajek dla klas I-III, przyznając nagrodę dla Alberta Kierzkowskiego z kl. I, Michała Łupińskiego z kl. I i Gabrieli Łupińskiej z klasy III, zaś wyróżnienie Natalii Kostrowskiej z kl.I, Emilii Łupińskiej z kl. III, Malwinie Łupińskiej z kl. III i Marii Łupinskiej z kl. III. Wszystkich uczestników balu za przygotowanie wspaniałych przebrań i wspaniałą zabawę nagrodziła słodkim upominkiem.
13
Uroczysta Msza Święta w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Bokinach.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance Starej uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Bokinach. Przedstawili również montaż słowno - muzyczny " Bez wolności trudno żyć..." ukazujący losy naszej Ojczyzny podczas zaborów i drogę do wolności. Wierszem i piosenką wyrazili radość z tego, że żyjemy w wolnym kraju. Ksiądz Proboszcz Jan Szczubełek wyraził wdzięczność za przypomnienie dziejów naszej Ojczyzny oraz za krzewienie w dzieciach ducha patriotyzmu. Następnie wszyscy zebrani udali się pod obelisk w lesie pod Wólką Waniewską, aby wspólnie modlić się w intencji pomordowanych w tym miejscu. Poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Przed wejściem do kościoła wszyscy chętni mogli wziąć kotyliony przygotowane przez wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas.
4
GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚĆI
11. 11. 2023r. Delegacja naszej szkoły, na czele z panią dyrektor Alicją Skłodowską, wzięła udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie wraz z opiekunami ustawili znicze przy pomniku na Placu Niepodległości. Następnie wszyscy udali się do Domu Kultury, gdzie odbył się piękny patriotyczny koncert. Uczennica naszej szkoły - Anna Karpowicz z klasy VIII odebrała nagrodę w postaci dwóch biletów do kina za wyróżnienie w gminnym konkursie ph. „Najpiękniejszy kotylion Niepodległościowy”.
2
ŁAPSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI 11.11.2023 r.
11 listopada na terenie Stadionu Miejskiego im. Waldemara Kikolskiego w Łapach odbył się Bieg Niepodległości. Celem imprezy było uświetnienie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Naszą Szkołę reprezentowało 6 zawodników:
Paweł Żur kl. I
Zofia Łupińska kl. IV
Szymon Żur kl. V
Grzegorz Kostrowski kl. V
Adam Żur kl. VI
Kuba Śliwonik kl. VIII
Przed startem wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski.
Zawody odbywały się w czterech kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców. Dla najlepszej trójki wręczono pamiątkowe statuetki oraz medale, a każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy medal. Nasi zawodnicy wywalczyli dwa medale: Adam Żur srebrny medal, a Grzegorz Kostrowski brązowy.
Pozostali zawodnicy również spisali się na medal i niewiele brakowało, by stanęli na „pudle”.
Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy udziału w zawodach i i dziękujemy za walkę do samego końca w duchu fair play !!!
6
,, Bez wolności trudno żyć..."
11 LISTOPADA Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli obchody Narodowego Święta Niepodległości o godzinie 11:11 wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego w ramach akcji organizowanej przez MEN ,, Szkoła do hymnu ". Po czym uczniowie klasy III i V w montażu słowno - muzycznym pt. ,, Bez wolności trudno żyć...'' ukazali losy naszej Ojczyzny podczas zaborów i drogę do wolności. Wierszem i piosenką wyrażono radość z możliwości życia w wolnym kraju. Uczniowie podkreślili , że przodkom winniśmy pamięć, a Ojczyźnie - miłość.
5
Spektakl " Chemiczna zmiana nastroju"
Dnia 9.11.2023r. uczniowie klas VI – VIII w ramach działań wychowawczo - profilaktycznych uczestniczyli w spektaklu pt. „CHEMICZNA ZMIANA NASTROJU”. Jego celem było uświadamianie młodzieży zagrożeń związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych. Spektakl teatralny odbył się na sali widowiskowej w Domu Kultury w Łapach. Aktorzy z Teatru „Madame” w niezwykle interesujący sposób, przy pomocy tekstu, obrazu i piosenek przedstawili zagrożenia jakie niesie ze sobą uzależnienie. Przedstawienie to forma przekazu, jaka w atrakcyjny sposób pozwala dotrzeć bezpośrednio do młodzieży, edukując ją w zakresie unikania zagrożeń dotyczących używania środków odurzających, w tym dopalaczy.
1
Zaproszenie na obchody gminne Narodowego Święta Niepodległościepodległości
W imieniu Pana Burmistrza Krzysztofa Gołaszewskiego przekazuję informacje z zaproszeniem na uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
"Szkoła Pamięta" 2023
Szkoła Podstawowa im ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance starej wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta". Miło nam poinformować, że nasza 11tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych wzięły udział w tegorocznej inicjatywie. Cieszymy się, że 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli w całym kraju okazało troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnietych związanych z historią danego miejsca i regionu.
II Ogólnopolski Przegląd Piosenki Patriotycznej "Do kraju tego..."
Adrianna Jaworowska z klasy VII, Anastazja Kierzkowska i Maria Kulesza z klasy IV
zakwalifikowały się do finału ogólnopolskiego festiwalu. Wokaliści musieli przejść wcześniej eliminacje
na podstawie nagrań.
Dziewczęta pięknie zaprezentowały się 5 listopada 2023 r. podczas zmagań konkursowych, które odbyły
się w Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Sokołach.
Nasze uczennice otrzymały Dyplom Finalisty.Serdecznie gratulujemy!
MAŁA WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW
W ubiegłym tygodniu nasze przedszkolaki odbyły małą wycieczkę do Łap. Na początku dzieci obejrzały w kinie bajkę pt. „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry”. Były to krótkie historie z życia Kici Koci, które często przekładają się na codzienność każdego małego dziecka. Później przedszkolaki jak zawsze zawitały do Galerii „Pod Zegarem” gdzie podziwiały piękne obrazy. Na koniec najmłodsi odwiedzili Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy. Na miejscu maluchy zostały bardzo miło przyjęte przez Panie bibliotekarki. Panie opowiedziały dzieciom jak wygląda praca w bibliotece, jak i gdzie mieszkają książki. Dodatkowo omówiły różnego rodzaju atrakcje biblioteki skierowane do najmłodszych czytelników. Ostatnim punktem wizyty był czas na małe zwiedzanie oraz wesołą zabawę
6
Pasowanie pierwszaków na czytelnika.
31 października pani bibliotekarz zaprosiła po raz pierwszy uczniów klasy pierwszej do biblioteki szkolnej. Oprowadziła uczniów po pomieszczeniach biblioteki, wyjaśniła czym różni się biblioteka od księgarni, opowiedziała o swojej pracy. Następnie pierwszaki musiały wykazać się znajomością liter i postaci z popularnych książek dla dzieci. Wysłuchały rad książki i uczestniczyły w zabawie ruchowej. Przyrzekły również, że będą szanować książki i będą dobrymi czytelnikami. Pani bibliotekarz zapoznała uczniów z serią "Czytam Sobie", z której to dzieci wybrały sobie po książeczce do wypożyczenia. Szczęśliwe, zaopatrzone w książeczki, ulotki: "Rady jak czytać książki " i "17 zalet książek " dla rodziców, pamiątkowe dyplomy i zakładki wykonane przez uczniów starszych klas, obiecały, że będą często odwiedzać bibliotekę.
8
"Cukierek albo psikus?
"Cukierek albo psikus? Nie! Cukierek i książka" 31 października każdy uczeń, który wypożyczył książkę z biblioteki szkolnej otrzymał słodką niespodziankę Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród społeczności szkolnej
Kiermasz książek!
W październiku w bibliotece, w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek, odbył się kiermasz książek z Hurtowni Books Tuliszków. Uczniowie chętnie kupowali książki z literatury dziecięcej i młodzieżowej, malowanki, książeczki z różnorodnymi zadaniami i zabawami oraz wyklejanki. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie
„Szkoła pamięta” 2023
,,My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju.
Pamiętajmy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a Ojczyźnie – miłość” .Uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji ,,Szkoła pamięta”. Jak co roku grupa
uczniów wraz z dyrekcją, nauczycielami i pracownikami szkoły udali się do Obeliska pod
Wólką Waniewską. Najpierw uporządkowano teren wokół Obeliska. Wszyscy uczniowie z
zapałem przystąpili do pracy i wspólnie z dorosłymi grabili liście, usuwali nieświeże i
zniszczone dekoracje pomnika. W krótkim apelu nauczyciele przedstawili istotę akcji
,,Szkoła pamięta'' organizowanej przez MEN. Dzieci mają świadomość, że należy
porządkować takie miejsca przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, by pamięć
o wydarzeniach i bohaterach była wciąż żywa. Z uwagą słuchały opowiadania o
tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w lesie pod Wólką Waniewską. Oddały
hołd poległym poprzez odśpiewanie ,,Roty'', krótką modlitwę
i minutę ciszy. Następnie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i zapalenie zniczy.
Podczas cyklicznych spotkań przy Obelisku dzieci poznają historię lokalnych wydarzeń i
bohaterów. W ten sposób wspólnie troszczą się o lokalne dziedzictwo historyczne.4