Pod koniec lutego na terenie naszej szkoły odbyła się zbiórka darów dla podopiecznych "Fundacji KOTKOWO" która została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Celem akcji było przede wszystkim dostarczenie potrzebnych fundacji rzeczy: zabawek, podkładów, koców, a przede wszystkim karmy. Udział w tej akcji uświadomił uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc i zwrócił uwagę na potrzeby bezdomnych zwierząt. Bardzo dziękujemy wszystkim którzy wsparli naszą akcję !!!
ZBIÓRKA KARMY DLA FUNDACJI KOTKOWO
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023. W naszej szkole zostały przeprowadzone pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie młodszych klas wykonali plakaty informacyjne, natomiast uczniowie klasy VIII wykonali prezentacje multimedialne.
WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE - ZBIERAJ NAKRĘTKI!
Szkolne Koło Caritas istniejące przy Szkole Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance Starej zaprasza wszystkich wolontariuszy i sympatyków do udziału w całorocznej akcji charytatywnej: "Zakręć myśli, odkręć serce i chęci", która polega na zbiórce nakrętek po napojach, sokach, szamponach, płynach do płukania itp. Zebrane nakrętki można składać do metalowego serca, które stoi przy szkole.
Taka inicjatywa ma wiele zalet: nic nie kosztuje, ratuje środowisko i co najważniejsze, pomaga potrzebującym. Dołącz do nas i stań się Ekologiem Miłosierdzia. Świat i ludzie chorzy potrzebują naszego wsparcia. Nie czekaj! Zbieraj! Pomagaj! Odkręć się na dobro!Do akcji włączyli się już uczniowie klasy drugiej z naszej szkoły.
1
Dzień Kobiet
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet - na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego, marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i dużych kobiet.
Chłopcy zachowali się jak dżentelmeni.
70 rocznica procesu Huzara
Pierwsze kroki w (cyber)Świecie
ODZICE I OPIEKUNOWIE DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM!
Zachęcamy Państwa do zaznajomienia się z kampanią „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”. Kampania, której patronem jest Szymon Majewski ma charakter informacyjno-edukacyjny, a jej celem jest skuteczne ograniczenie użytkowania urządzeń elektronicznych. Jeśli nie wiemy jakie zasady i wzory służą bezpiecznemu i twórczemu używaniu cybermediów przez dzieci, ta kampania jest właśnie dla Państwa!
23 LUTY – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
DEPRESJA – to stan długotrwałego obniżenia nastroju. Towarzyszy temu złe samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Gdy mówimy „mam depresję”, zwykle chodzi nam o to, że jesteśmy po prostu smutni, przygnębieni. Natomiast z medycznego punktu widzenia jest to zespół objawów obejmujących sferę emocjonalną, zachowanie i funkcjonowanie poznawcze.
Należy zawsze reagować w przypadku zaobserwowania u młodego człowieka objawów depresji. Ta choroba przebiega często skrycie, a to niesie ryzyko, że pozostanie niezauważona. Do jej objawów należą:
- złe samopoczucie fizyczne; np.: inne niż typowe dolegliwości bólowe, nadmierne wyczulenie na punkcie funkcjonowania swojego organizmu (wyolbrzymianie dolegliwości fizycznych),
- zaburzenia aktywności – brak energii, szybkie męczenie się, ciągłe uczucie znużenia,
- zaburzenia koncentracji uwagi i zapamiętywania, które mogą powodować problemy w nauce,
- lepsze funkcjonowanie w godzinach wieczornych niż w ciągu dnia, trudności z porannym wstawaniem, zaburzenia snu i apetytu,
- rozdrażnienie, uczucie zmęczenia, przygnębienie, zmienność nastroju,
- utrata zdolności do odczuwania przyjemności,
- niskie poczucie własnej wartości, negatywna ocena siebie, rzeczywistości i przyszłości,
- izolowanie się – ograniczenie kontaktów z otoczeniem, zamykanie się w sobie,
- zachowania autodestrukcyjne: używanie alkoholu, substancji psychoaktywnych, samookaleczenia, myślenie o śmierci, w tym próby samobójcze.
Czasami zdarzają się dni, gdy każdy z nas nie jest w formie – odczuwamy smutek, a nawet zmęczenie. Jeśli taki stan zdarza się sporadycznie, to nie ma powodu do niepokoju.
PAMIĘTAJ RÓWNIEŻ, ŻE Z KAŻDYM DRĘCZĄCYM CIĘ PROBLEMEM,
MOŻESZ SIĘ ZGŁOSIĆ DO RODZICÓW, SWOJEGO WYCHOWAWCY, PEDAGOGA LUB PSYCHOLOGA SZKOLNEGO!
POMOCY W KRYZYSIE PSYCHICZNYM MOŻESZ SZUKAĆ TAKŻE
POD PODANYMI NUMERAMI TELEFONÓW:
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00
(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
koszt połączenia jak na numer stacjonarny
wg taryfy Twojego operatora telefonicznegoTelefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
tel. 116 111
(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna
tel. 22 425 98 48
(poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)Aleksandra Grochowska – psycholog szkolny
Maria Jolanta Sołowiej – pedagog szkolny
Joanna Mierzwińska – pedagog specjalny
Z wizytą w Centrum Kształcenia Zawodowego oraz w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach.
Uczniowie klasy VII i VIII mieli przyjemność gościć w progach Centrum Kształcenia Zawodowego oraz Zespołu Szkół Mechanicznych. Zostali oprowadzeni po budynkach obu placówek, a także zapoznani z szerokim wachlarzem edukacyjnym jaki oferują. Z zaciekawieniem przysłuchiwali się informacjom, które przekazywali nauczyciele
i wolontariusze. Ogromne wrażenie wywarły na nich również bogato wyposażone sale
i nowoczesne urządzenia, między innymi obrabiarka konwencjonalna, obrabiarka sterowana numerycznie, czy symulator spawania. Dzień
z pewnością dostarczył uczniom wielu emocji, jak
i nowych informacji oraz postawił przed nimi pytanie: Jakiego wyboru szkoły dokonać?
2
Odpłatność za obiady za miesiąc marzec
Odpłatność za obiady za miesiąc marzec 2023 r. wynosi :
92 zł (4 zł - 1 obiad)
Wpłaty za obiady należy uiszczać do 10 - go każdego miesiąca przelewem na rachunek:
Biuro Obsługi Szkół Samorządowych w Łapach
17 1160 2202 0000 0002 5240 3616
Tytułem: - obiady za miesiąc:………., imię i nazwisko dziecka, klasa…...
Teatrzyk objazdowy ,,Magik" odwiedził naszą szkołę.
03 marca przedszkolaki i uczniowie klas l- lll obejrzeli spektakl teatralny ,,Dary czterech wróżek'' wystawiany w naszej szkole przez teatr objazdowy ''Magik''. Treść przedstawienia nawiązywała do ogólnie znanej prawdy, że dobro zawsze zwycięża Mali widzowie po spektaklu mieli możliwość porozmawiania z aktorami, zaznajomienia się z kukiełkami i rekwizytami używanymi w przedstawieniu. Poznali od podszewki pracę aktora.
3
„Kącik Młodego Matematyka”
„Kącik Młodego Matematyka” przeznaczony jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy zainteresowani są rozwijaniem oraz doskonaleniem swoich umiejętności i zdolności matematycznych ...
Na Antarktydzie
Uczniowie klasy II z zainteresowaniem przeczytali lekturę ,,Zaczarowana zagroda''. Wspólnie wykonali makietę antarktycznego wybrzeża. Najpierw ustalili, w jaki sposób wykonają makietę, jakich materiałów użyją i jak je połączą. Wykorzystali informacje o tym kontynencie z lektury oraz innych dostępnych źródeł. Szczególną uwagę zwrócili na zwierzęta, rośliny i życie na wybrzeżu kontynentu. Samodzielnie wybierali potrzebne materiały. Następnie wykonali makietę według ustalonego planu i własnych pomysłów, korzystając ze zdobytej wiedzy. Tworzenie makiety dostarczyło drugoklasistom dużo radości i pogłębiło integrację zespołu klasowego.
Na korytarzu szkolnym urządzono wystawę prac, którą mogli oglądać uczniowie naszej szkoły.
1
Dni Otwarte w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Łapach.
Uczniowie klasy VII i VIII wybrali się na Dni Otwarte do Liceum Ogólnokształcącego w Łapach. Zostali zapoznani z ofertą edukacyjną szkoły oraz specyfiką profilów klas. Ponadto uczestniczyli w zajęciach geograficznych oraz z języka angielskiego. Zwiedzili Internat szkoły, stołówkę oraz mogli podziwiać bogato wyposażone sale lekcyjne.
KOLEJNE MIĘDZYNARODOWE LAURY
Nasza zdolna wokalistka Adrianna Jaworowska odniosła ponownie ogromny sukces wokalny. Tym razem wzięła udział w Międzynarodowym Charytatywnym Konkursie Arystycznym POLSKA GWIAZDA 2023, który odbył się w Warszawie. Konkurs przebiegał w II turach 22.02.2023–23.02.2023 oraz 24.02.2023–26.02.2023.
Adrianna została Laureatką III miejsca.
Wizyta duszpasterska w szkole.
Tradycją naszej szkoły jest wizyta duszpasterska. Tak było również w tym roku. Swoją obecnością zaszczycił całą społeczność szkolną Ksiądz Proboszcz Józef Ogórkis. Po wspólnej modlitwie pobłogosławił wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz złożył życzenia. Następnie poświęcił sale lekcyjne i inne pomieszczenia szkoły.Wizyta duszpasterska przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Na koniec wszyscy zostali obdarowanani słodkościami od Księdza Proboszcza.
10
Ekologiczny poradnik
Zapraszamy wszystkich życzliwych przyrodzie i środowisku do zaglądania w zakładkę - Ekologiczny poradnik na naszej stronie internetowej.
Znajdziecie tu praktyczne porady jak chronić naszą zieloną planetę. W zakładce znajdziecie informacje, które pomogą wam zrozumieć jak ważna jest ochrona środowiska oraz szacunek dla przyrody.
Przedszkolaki w kinie.
22 lutego przedszkolaki z obu grup oglądały film,, Wiking Tappi-2''. Uczyły się jak pokonywać trudności, jak okazywać sobie wzajemnie wsparcie oraz co nam daje przyjaźń. Dzieci były zachwycone filmem.
SUKCES W MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU
W zimowej edycji MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU INTERNETOWEGO DIGI-FORM-ART – 2023 organizowanego przez Fundację Benefis w Wolinie swoje talenty zaprezentowało wielu uczestników z całego świata w różnych kategoriach wokalnych, instrumentalnych, plastycznych, tanecznych. Jurorzy oceniali dobór repertuaru, umiejętności wykonawców, artyzm, dobór strojów oraz ogólny wyraz artystyczny. Decyzją jury Adrianna Jaworowska została doceniona wyróżnieniem w kategorii solista.
Kino sferyczne w naszej szkole.
21 lutego przyjechło do naszej szkoły kino sferyczne, które wprowadziło nas w nieznany dotąd świat oglądania filmów pod kątem 360°. Uczniowie klas młodszych oraz przedszkolaki obejrzeli film pt: "Polaris. Tajemnica nocy polarnej". Starsi uczniowie zdecydowali się na film historyczny pt: " Druga wojna światowa".
Kino sferyczne, jest to na dzień dzisiejszy, najefektywniej działająca wirtualnie uwiarygodniona rzeczywistość. Za pomocą danego systemu innowacji pojawiają się nowe możliwości i niemożliwe staje się możliwym. Film sferyczny porywa uczniów w świat ciekawostek, zawiera mnóstwo niezbędnych informacji edukacyjnych, które uczniowie mogą przyswoić lepiej niż podczas tradycyjnej projekcji filmu w kinie lub w telewizji. Z pewnością była to cenna lekcja, którą z chęcią powtorzymy.
5
Dzień Kota
W ostatnim czasie przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Kota. Z tej okazji w przedszkolnych salach pojawiło się wiele pięknych kotków. Mali przyjaciele zwierząt za sprawą masek, wąsów i ogonków sami na chwilę stali się kotami. Dzieci przygotowały również małą wystawę prac plastycznych. Obejrzały film mówiący o życiu kotów, ich zwyczajach i przysmakach, które lubią jeść. Przedszkole odwiedziła też Pani bibliotekarka, która zaprezentowała dzieciom publikacje książkowe, poświęcone kociej tematyce. Podczas swojej wizyty przeczytała wiersz Stanisława Jachowicza „Chory kotek”, a także bajkę pt. „Przygody kota Filemona”. Na koniec dzieci otrzymały drobny upominek- zakładkę do książki w kształcie kota. To był bardzo wesoły i miło spędzony „KOCI DZIEŃ”.
13